Yaşam

Haldun Taner Öykü Ödülü’nü Burçe Bahadır kazandı

Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan ve bu yıl Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen 33. Haldun Taner Öykü Ödülü yarışması sonuçlandı. Ödülün sahibi Burçe Bahadır oldu.

Milliyet Gazetesi’nin Haldun Taner anısına 33 yıldır düzenlediği “Haldun Taner Öykü Ödülü” yarışmasının kazananı belli oldu. Bu yıl ödül, Notabene Yayınları’ndan çıkan “Deliliğe Zarif Bir Giriş” adlı öykü kitabıyla Burçe Bahadır’a verildi.

Başkanlığını Doğan Hızlan’ın yaptığı jüride; Demet Taner, Handan İnci, Nursel Duruel, Metin Celâl, Mehmet Vakit Saçlıoğlu ve Kamil Fazilet. Haldun Taner Öykü Ödülü’ne aday olan eserler, 10 Ocak 2023 Salı günü gerçekleştirilen çevrimiçi toplantıda değerlendirildi.

Seçim komitesi, kazananın adı ve ilişkisi; “Hayatın farklı sahnelerinden, kanıksandığı sanılan durumları, incelikli, duyarlı bir yorumla, sade ve akıcı bir dille resmettiği tablo; An/süreç dengesini kurmadaki başarısından dolayı Burçe Bahadır’ın ‘An Elegant Introduction to Madness’ kitabına verildi”.

Yarışmaya katılacak yazarlar; 1 Ocak 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri ​​arasında Türkçe yayınlanan kitaplarının değerlendirildiği yarışmaya kendi imzasıyla başvurdu. Ayrıca yayınevleri, üniversiteler, sanat ve eğitim kurumları, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları, yazarın imzalı onayı ile ödüle aday gösterebilir.

Kısa bir süre önce Haldun Taner Öykü Ödülü kısa listesi açıklandı ve listede şu isimler ve kitaplar yer aldı: Burçe Bahadır “Deliliğe Zarif Bir Giriş”, Makbule Aras Eivazi “Sonun Bacakları”, Eda İşler “In Görünür Bir Yer”, Zehra Tırıl “Kapıların Kışında” ve Faruk Turinay “Dipsiz Göl”.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu