Haber

Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden 2 milyon 582 bin TL tasarruf

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), enerji tasarrufu konusunda attığı adımlarla Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyor. ALKÜ, elektrik sektöründe elektrik satan firmalarla görüşerek, pazarlık yöntemiyle piyasanın altında elektrik alım anlaşması yaparak elektriği daha ucuz kullanmaya başladı. Enerji tasarrufunda yeni bir adım atan ALKÜ, Serbest Piyasadan Elektrik Enerjisi Alım Sözleşmesi’ni imzalayarak yıllık 2 milyon 582 bin 249 TL tasarruf elde ederek bu maliyeti halka geri kazandırdı.

“ALKÜ YENİLENEBİLİR ENERJİYE YÖNELDİ”

Parasal ölçüye değinen Elektrik-Elektronik Mühendisi, Güç Yönetim Birimi Sorumlusu Öğr. Gör. Leyla Akbulut, şunları söyledi: “2 milyon 582 bin 249 TL’lik tasarruf, yıllık 588 bin 838,45 kilovatsaat enerjiye tekabül ediyor. Böylece 289 bin 709 ton karbon salımının önüne geçiyoruz. Bu adımla yıllık 705 ağacın doğaya kazandırılmasına eşdeğer bir hizmet sağlıyoruz. Bu tedbir, 30 kilowatt batarya kapasiteli 19 bin 627 elektrikli aracın günde 200 km yol kat etmesine olanak sağlıyor. Bu projemizde bize destek veren Rektörümüz Prof. Dr. “Kenan Ahmet Türkdoğan’a teşekkür ediyorum.”dedi.

“ALKÜ TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELER ARASINDA BİRİNCİ OLACAK”

Rektör Prof., ALKÜ’nün Türkiye’nin 2023 ulusal strateji hedeflerinin ve güç politikalarının en değerli bileşenlerinden biri olduğunu vurguladı. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, “Üniversitemiz, Güç Yönetim Birimi güç verimliliği çalışmaları ile Türkiye’de Kamu Performans Sözleşmesi ile Çatı ve Otopark Güneş Enerjisi Santrali kurulumunu gerçekleştiren ilk üniversite olacaktır. Projemizin ilerlemesi devam ediyor ve tamamlandığında ülkemizin belirlediği tasarruf politikasına en hızlı uyum sağlayacak üniversitelerden biri olacak. Üstelik projeyi tamamladığımızda elde edeceğimiz tasarruf bu ölçümlerin çok daha üzerinde olacaktır. Yaptığı çalışmalardan dolayı Güç Yönetim Birimi Sorumlusu Öğretim Görevlisi. Görmek. “Leyla Akbulut’u tebrik ediyorum.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu