Haber

Çin, ASEAN ülkeleriyle terörle mücadele ve deniz güvenliği tatbikatı düzenliyor

Çin, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne (ASEAN) üye 5 ülkeyle terörle mücadele ve deniz güvenliği tatbikatı düzenledi.

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Guangdong eyaletinin Canciang şehrinde “Aman Youyi” (Barış ve Dostluk) adlı tatbikat başladı.

Terörle mücadele ve deniz güvenliği alanlarında operasyonel kabiliyetin artırılmasını amaçlayan tatbikata, ASEAN üyeleri Malezya, Tayland, Vietnam, Kamboçya ve Laos’un yanı sıra Çin’den de 3 binden fazla asker katılıyor.

22 Kasım’a kadar sürecek tatbikat kapsamında denizde ve karada müşterek eğitim, müşterek komuta ve canlı operasyon tatbikatları gerçekleştirilecek.

Tatbikatın amacı, “katılımcı ülkelerin şehirlerde ve denizde terör ve korsanlıkla mücadele yeteneğini artırmak” ve “bölgesel barış ve istikrarı korumak için ülkeler arasındaki askeri güveni derinleştirmek”.

Aman Youyi tatbikatları ilk olarak Çin ve Malezya tarafından başlatıldı. Kuala Lumpur’da 2014 yılında yapılan ve masaüstü muharebe senaryolarının çalışıldığı ilk tatbikatın ardından 2015 ve 2016 yıllarında saha tatbikatlarına Malezya ev sahipliği yaptı. 2016 yılında tatbikata gözlemci olarak katılan Tayland, 2018 yılında konut mülkiyetini devraldı.

Çin’in bu yıl 5. kez ev sahipliği yaptığı tatbikata ilk kez Vietnam, Kamboçya ve Laos katılıyor.

altintashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu