Haber

NATO Genelkurmay Başkanları Brüksel’de bir araya geldi

Brüksel, sürmekte olan Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında kritik bir toplantıya ev sahipliği yapıyor.

NATO üyesi ülkelerin genelkurmay başkanları askeri ittifak karargahında bir araya geldi.

Türkiye’yi Yaşar Güler temsil ediyor

NATO Askeri Komite Lideri Amiral Rob Bauer’in başkanlık ettiği toplantıda Türkiye’yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler temsil ediyor.

Toplantının gündem maddeleri

İki gün sürecek toplantının ilk gününde ittifakın kapasite ve kabiliyetlerinin güçlendirilmesi, savunma ve caydırıcılığının güçlendirilmesi, dijital dönüşüm, NATO kuvvetlerinin hazırlık durumunun değerlendirilmesi, askeri stoklar ve lojistik gibi konular ele alınacak.

İkinci gün ise NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR), Kosova’daki durum ve güvenlik ortamı, NATO’nun Irak ve Ukrayna Misyonu kapsamındaki çalışmaları ele alınacak.

NATO’dan Ukrayna’ya destek

Toplantının son oturumunda Ukrayna’yı ele alacak olan genelkurmay başkanları, NATO’nun Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya verdiği desteği takdir edeceklerdir.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujny, görüşmeye video konferans usulüyle katılacak ve sahadaki son durum hakkında bilgi verecek.

Toplantıya 30 NATO ülkesinin genelkurmay başkanları ile NATO’ya davet edilen İsveç ve Finlandiya’nın genelkurmay başkanları katılacak.

haberdikili.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu